درباره سرطان حتما اینها را باید بدانید

دانشمندا دانشگاه داندی در اسکاتلند معلوم کردن که دلیل اصلی دچار شدن به مریضی سرطان ، فرسوده شدن سیستم ایمنی بدنه.

به گزارش اسپوتنیک، نتایج این مطالعه، که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده، به پیشرفت روشای جدید پیشگیری و درمان سرطان کمک می کنن.
احتمال تومورای “خبیثه”به طور زیادی با پیشرفت سن زیاد میشه. دلیل این واقعیت اینه که با گذشت زمان DNA خراب کردن گردیده و این می تونه باعث خراب کردن سلولای بدن شه.
باور بر اینه که پنج یا شش تغییر ژنیتکی واسه رشد سرطان کافی هستش. دانشمندا تجارب شون رو روی گروهی از بیماران گرفتار به سرطان که بین 18 تا 70 سال عمر داشتن ، اجرا کردن
اونا پس از مقایسه نتایج به دست اومده به این نتیجه گیری رسیدند که مدل جدید، خطر دچار شدن به سرطان رو در مقایسه با فرضیه تغییرات ژنیتیکی بیشتر پیش بینی می کنه و می تونه در آینده نزدیک در پیشگیری از دچار شدن به مریضی سرطان کمک کنه.
دلیل اصلی پیری سیستم ایمنی بدن مشکل کارکرد تیروئید (غدیموشیم) است — ارگانی که در اون بلوغ سلولای T اتفاق می افته. درهر 16 سال اندازه این سلول هاکاهش یافته و باعث کاهش تولید لنفوسیتا می شه که سلولای تومور رو تشخیص و نابود می کنن. به گفته دانشمندا، تحریک فعالیت غده تیوژن، یک راه موثر واسه جلوگیری از سرطان هستش.
کارشناسان بهداشت و سلامت بر اهمیت توجه به علائمی تاکید می کنن که نشون از سرطان مخفی میدن. اگه سرطان باعث ایجاد این علائم باشه، تشخیص زودهنگام بوسیله دکتر، شانس درمان رو به میزان زیادی افزایش می ده.

گرچه نشونه هایی که در زیر توضیح می شن، حتماً نشونه ی سرطان نیستن، اما به هر حال نباید اونا رو ندیده گرفت. اگه این نشونه ها رو داشتید، اونا رو به دقت بررسی کنین و با دکتر مشورت کنین.

بیشتر از ۲۰۰ نوع سرطان هست. زیاد ترین اونا شامل سرطان ریه، پروستات، پستان، تخمدان، مثانه، روده ی بزرگ، کلیه، پانکراس، رحم، پوست، و خون هستن. شانس بقاء در بیشتر این سرطان ها به ویژه سرطان ریه، خیلی کمه، چون بیشتر تا مراحل پیشرفته، تشخیص داده نمی شه و این موضوع درمان اونا رو سخت می سازه. اینجا بعضی از نشونه های سرطان رو می بیاریم که باید از اون آگاه باشین و اگه اونا رو دارا هستین خوب بتونین شناسایی کنین.

۱٫کاهش وزن بی دلیل : بیشتر یکی از علائم قابل توجه دچار شدن به سرطانه. بیشتر افراد گرفتار به تومورهای پستان یا ریه یهو کاهش وزن زیادی رو تجربه می کنن. کاهش وزن وقتی روی می ده که سرطان به کبد انتقال می کنه و کارکرد اون رو در تنظیم اشتها و دفع سموم پریشون می کنه. علاوه بر این، کاهش وزن ممکنه نشونه ی سرطان کولون یا بخش دیگری از دستگاه گوارش باشه. کاهش وزن بی دلیل تا اندازه ای دروغ که :

مطلب مشابه :  چراها

• تقریباً ۴۰ درصد بیماران گرفتار به سرطان، کاهش وزن زیادی رو موقع تشخیص مریضی گزارش می کنن. و

• کاهش وزن بی دلیل و بررسی شدین عضلانی در ۸۰ درصد سرطان های پیشرفته قابل مشاهدهه.

اگه بی ورزش و رژیم غذایی لاغری، چندکلیو وزن کم کردین، حتماً به دکتر مراجعه کنین. از دست دادن ۴٫۵ کیلوگرم از وزن بدن در یک ماه، یا بیشتر از ۱۰ درصد از وزن کل بدندر مدت شش ماه، نشونه ایه که نباید اون رو ندیده بگیرین.

۲٫تب یا عفونت تکراری : گرچه یک تب راحت نشونه ی مقابله بدن با یک عفونته، اما تب دائمی یا دراز مدت می تونه نشونه ی یه جور سرطان، مثل سرطان لنف باشه. لوسمی یا سرطان خون هم نشونه هایی مثل عفونت تکراری، تب، خستگی، درد و دیگه نشونه های شبیه آنفولانزا داره.

۳٫ضعف و خستگی : ضعف و خستگی که با استراحت یا خواب کاهش نمی یابد، باید به وسیله دکتر بررسی شه. و ممکنه نشونه ای از سرطان باشه که دکتر باید با توجه به نشونه های دیگه اون رو بررسی کنه.

۴٫تنگی نفس : گرچه که تنگی نفس ممکنه در اثر مریضی های خیلی مختلفی ایجاد شه، اما این نشونه ممکنه با سرطان ریه هم در ارتباط باشه. هنگامی که تومور در ریه هست به راه تنفسی فشار وارد می بیاره و باعث تنگی نفس می شه.

۵٫سرفه شدین و درد قفسه سینه : بعضی وقتا نشونه های سرطان هایی مثل سرطان خون و تومورهای ریه، سرفه های بد یا برنشیته. این نشونه ها ممکنه پایدار باشن یا بطور چرخه ای بیان و برن. ضمنا ممکنه درد قفسه سینه هم به ناحیه شونِه ها و بازوها گسترش یابد. در صورت اینجور نشونه هایی حتماً با دکتر مشورت کنین. اگه سرفه و گرفتگی صدا بیشتر از شش هفته به طول رسید حتماً به دکتر مراجعه کنین، به ویژه اگه سیگار می کشید یا قبلاً سیگار می کشیده اید. بعضی وقتا گرفتگی صدا ممکنه نشونه ی سرطان حنجره، تیروئید، مری یا ریه باشه.

مطلب مشابه :  کاربردی ترین و آسون ترین روش های شاد بودن

۶٫نفخ : نفخ بی دلیل و دراز مدت می تونه یکی از نشونه های سرطان تخمدان باشه. نفخ شکم همراه با درد لگن، ورم رورده ها و احساس پُربودن شکم هم ممکنه از این جور نشونه ها باشه. ضمنا درد یا نفخ معده پس از خوردن ممکنه نشونه ی سرطان معده باشه.

۷٫سوزش سر دل : سوزش سر دل معمولاً یکی از نشونه های مریضی ریفلاکس اسید معدهه اما اگه پایدار باشه ممکنه به سرطان مری یا دهانه معده در ارتباط باشه.

۸٫مشکلات گوارشی : اگه در سیستم گوارشی تون متوجه تغییراتی به مدت بیشتر از چار هفته شدین، که دلیل خاصی هم نداشت، با دکتر تون مشورت کنین، چون ممکنه نشونه سرطان در بخشی از دستگاه گوارش باشه، به ویژه در سالمندان این مسئله بیشتر باید مورد توجه باشه.

۹٫مشکل در بلع غذا : مشکل در فرودادن غذا یا احساس اینکه غذا به گلو یا مری چسبیده، و رو به بدتر شدن می رود می تونه نشونه ی سرطان گلو یا مری باشه. نشونه های دیگه شامل درد و سوزش هنگام فرودادن غذاست. سرطان مری در اول هیچ نشونه ای نداره، پس از این نشونه ها نباید بی توجه گذشت. ضمنا، مشکل در بلع ممکنه یکی از نشونه های سرطان کبد باشه.

۱۰٫زردی پوست (یرقان) : یرقان با زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها مشخص می شه. گرچه یرقان بیشتر نشونه ی مریضی های کبدی و کیسه ی صفراه اما ممکنه در اثر سرطان پانکراس که با صفرا و کبد تداخل داره ایجاد شه.

۱۱٫تورم یا برآمدگی در بدن : برآمدگی در پستان، بیضه، کشاله ی ران، شکم، زیر بغل یا قسمت های دیگه بدن ، به ویژه اگه بیشتر از سه هفته یا بیشتر بمونن، باید بوسیله دکتر برررسی شن. بزرگ شدن غدد لنف زیربغل ممکنه نشونه ی سرطان سینه باشه.

۱۲٫پیدایش یا تغییر لکه ها و خال های پوست : تغییرات پوستی معمولاً دردی نداره و کمتر نشونه ای از یک مشکل جدی سلامتی هستن، اما کارشناسان پیشنهاد می کننددر صورت نگاه تغییرات پوستی زیر، با دکتر مشاوره کنین:

– رشد لکه ها یا زخم های جدید پوستی، یا

– تغییراتی در تقارن، اندازه، رنگ و قطر خال های موجود در روی پوست

۱۳٫تغییرات در ناخن ها : تغییرات غیرمعمولی در ناخن انگشتان ممکنه نشونه ای از چند نوع سرطان مثل سرطان پوست، کبد یا ریه باشه. در حالی که تغییرات در ناخن ها می تونه دلایل خیلی مختلفی داشته باشه، ضمنا ممکنه یکی از نشونه های هشداردهنده ی سرطان هم باشه.

مطلب مشابه :  سردی پا را جدی بگیرید !

– لکه های قهوه ای یا سیاه زیر ناخن ها نشونه ی سرطان پوسته.

– ناخن های سفید یا رنگ پریده نشونه ی کم کاری کبده. که ممکنه در اثر مریضی های مختلفی مثل سرطان کبد باشه.

– بزرگ شدن انتهای ناخن ها که نشونه سرطان کبده. مریضی هایی که اکسیژن خون رو کاهش میدن باعث اینجور آسیب ای می شن.

۱۴٫درد شکم یا لگن : درد لگن یا ناحیه ی پایین شکم، که همراه با سنگینی لگن همراهه، ممکنه نشونه ی سرطان تخمدان باشه.. کلا زنانی بیشتر در خطر سرطان تخمدان هستن که :

– هیچ موقع باردار نشده ان.

– سابقه ی خانوادگی دچار شدن به سرطان تخمدان، پستان یا روده ی بزرگ دارن، یا

– گرفتار به سرطان پستان، کولون، رکتوم یا رحم هستن.

علاوه بر این درد در ناحیه لگن ممکنه نشونه ی سرطان رحم یا خون باشه (وقتی که درد به دلیل بزرگ شدن طحال باشه).

۱۵٫درد بی دلیل که بیشتر از چهارهفته به طول برسه : با اینکه خیلی از دردها مبهم و نامشخص هستن، اما در صورتی که درد نامشخصی رو بطور دائم احساس کردین یا درد که به طور دوره ای مثلاً چندهفته احساس می شه و بعد از بین می رود، بهتره با دکتر مشورت کنین. اینطور دردها ممکنه نشونه ی سرطان استخوان یا بیضه باشن.

۱۶٫خونریزی غیرمعمول : نگاه خون در ادرار گرچه بیشتر اوقات نشونه ی عفونت کلیهه، اما بعضی وقتا هم ممکنه نشونه ی سرطان مثانه یا کلیه باشه. همینطور وجود خون در مدفوع هم بیشتر نشونه ی هموروئید (بواسیر) است اما ممکنه نشونه ی سرطان روده هم باشه. خونریزی بین قاعدگی یا پس از یائسگی ممکنه نشونه های سرطان رحم باشه. در موارد نادر، خونریزی نشونه ی سرطان دهانه ی رحمه. استفراغ خونی و سرفه ی خونی ممکنه به ترتیب نشونه های سرطان معده ، مری و سرطان ریه باشه. زخمی که بهبود نمی یابد یا خونریزی که قطع نمی شه ممکنه نشونه ی سرطان خون باشه. البته خونریزی های غیرمعمول ممکنه نشونه ی مریضی های دیگه باشن، اما بازم باید به دکتر مراجعه شه.

پس جدا از پیشنهاد به آزمایشات دوره ای مربوط به سلامت که بطور منظم انجام می بدین، بهتره نشونه های بالا رو بشناسید تا بتونین زودتر در تشخیص مریضی اقدام کنین و زودتر به دکتر مراجعه کنین.