سردی پا را جدی بگیرید !

تجربه پاهای سرد از وقتی به زمان دیگه عادی و طبیعیه. تغییرات دما و تغییر در سلامتی و انتخاب روش زندگی، بعضی از زیاد ترین علتای پای سرده و تنظیم این عوامل معمولا به کاهش علائم کمک می کنه.

در این مقاله، سعی می کنیم بعضی از علل پزشکی پاهای سرد رو بررسی کنیم. درمانای خونگی رو واسه گرم کردن پاها و حس راحتی فهرست می کنیم.

علل ایجاد پای سرد:
دلیلای زیادی واسه پاهای سرد هست، از دمای زمستون تا گردش خون و مشکلات عصبی. دلایل پاهای سرد عبارتند از:

دماهای سرد:
سرد شدن پاها در دماهای سرد معموله. با این حال، تجربه داشتن پاهای سرد در درجه گرما طبیعی یا گرم ممکنه نشونه ای از یک مشکل پزشکی پایه باشه.

پاهای سرد یکی از واکنشای طبیعی بدن نسبت به دمای سرده. هنگامی که بدن وارد یک منطقه سردتر شه، رگای خونی در اندامایی مثل دستا و پاها، تنگ می شن. این موضوع باعث می شه جریان خون به این مناطق کاهش یابد. میزان گرمای بدن رو از دست میده.

اندامای پایین بخشایی از بدن هستن که دورتر از اندامای لازم قرار دارن، پس کاهش جریان خون به این انداما کمک می کنه تا گرما و جریان خون در قسمتای مهم بدن حفظ شه. با گذشت زمان این کاهش جریان خون می تونه باعث کاهش اکسیژن در بافتا شه و باعث بروز یک رنگ آبی در اونا شه. اگه این شرایط موقتی باشه معمولا زیاد جدی نیس و بدن می تونه به حالت طبیعی خود باز شه.

یه سری از آدما سندرم رینود دارن. همین امر باعث می شه قرار گرفتن روبروی دمای سرد و یا فشار زیاد باعث محدود شدن جریان خون شه و پس به سرما یا بی حسی انگشتان دست یا پا منجر شه.

استرس یا استرس بالا:
قرار گرفتن در حالت استرس یا استرس زیاد هم می تونه به پاهای سرد منجر شه. یکی از پاسخای طبیعی بدن به استرس یا شرایط عصبی، پمپاژ آدرنالین به جریان خونه. آدرنالین می تونه رگای خونی رو منقبض کنه و همین امر جریان خون به نواحی دور بدن رو کاهش میده. دنیای مدرن پر از موارد استرس زاست اما بیشتر اونا بدن رو در خطر فوری قرار نمی دهد. پس جواب محافظتی ممکنه مضرتر باشه و دستان و پاهای شما رو به طور تکراری سرد سازه. کاهش استرس و فشار می تونه به بهبود این شرایط کمک کنه.

مطلب مشابه :  بهترین روش ها برای خنده رو بودن

مشکلات جریان خون:
پا و دستا احساس سردی می کنن، چون جریان خون در دماهای سرد محدود می شه.

مسائل مربوط به گردش خون یک دلیل خیلی عادی در پاهای سرده. فردی که دارای گردش خون ضعیفه، بیشتر در رساندن خون کافی به قسمتای پایین بدن دچار رقابت می شه.

گردش خون ضعیف می تونه علل مختلفی داشته باشه. نشستن دراز مدت در پشت میز یکی از این علله. سیگار کشیدن هم می تونه رسیدن خون به هر منطقه از بدن رو سخت تر سازه. پس افرادی که سیگار میکشن ممکنه بیشتر از بقیه روبروی پاهای سرد قرار داشته باشن.

کلسترول بالا می تونه به پلاکایی که در داخل شریانا شکل می گیرد منجر شه. همین امر می تونه گردش خون به پاها رو کاهش دهد. بعضی از بیماریای قلبی هم می تونن باعث ایجاد پاهای سرد شن، پس فرد باید با دکتر خود در مورد هر گونه مشکلات قلبی موجود یا عوامل خطر صحبت کنه.

درمانای خونگی پاهای سرد
درمانای خونگی پاهای سرد

کم خونی:
کم خونی وقتی اتفاق می افته که فرد گلبولای قرمز طبیعی کمی در بدن خود داشته باشه. این موضوع می تونه به دلیل خیلی از عوامل، مثل کمبود آهن، ویتامین B12، یا فولات، یا مریضی طولانی کلیه باشه.

موارد کم خونی متوسط تا شدین ممکنه باعث ایجاد پاهای سرد شه. کم خونی معمولا به تغییرات در رژیم غذایی و مکملا جواب میده.

بهتره تشخیص کم خونی رو به دکتر واگذار کنین و پیشنهادای درمانی رو دنبال کنین.

دیابت:
افرادی که گرفتار به دیابت هستن بیشتر از بقیه روبروی مشکلات گردش خون مثل پاها و دستای سرد قرار دارن. وجود سطح بالای قند می تونه به تنگ تر شدن شریانا و کاهش منبع خونی به بافتا منجر شه. تو یه سری از آدما دیابت می تونه به نروپاتی محیطی دیابت منجر شه که شکلی از آسیب عصبیه. آسیب عصبی دیابتی معمولا در افرادی اتفاق می افته که واسه بازه وقتی دراز مدت سطح قند خون خود رو کنترل نکرده ان. بقیه نشونهای اسیب عصبی دیابتی در برگیرنده حس سوزن سوزن شدن، بی حسی، درد سوزناک در پاهاست.

مطلب مشابه :  چرا بعضی از افراد از موسیقی غم‌انگیز لذت می‌برند

مشکلات عصبی:
بقیه مشکلات عصبی هم ممکنه باعث سرد شدن پاها شه. آسیب عصبی ممکنه به دلیل آسیب مثل یخ زدگی شدین باشه، یا ممکنه به دلیل یک وضعیت پزشکی اصلی ایجاد شه.

نوروپاتی محیطی ممکنه به دلیل مریضی کبد یا کلیه، عفونت یا ژنتیک باشه. معمولا علائم دیگه مثل بیخوابی و سوزن شدن رو ایجاد می کنه. درمان علائم مثل سرد شدن پاها می تونه به فرد کمک کنه تا ناراحتی موجود رو کاهش دهد.

کم کاری تیروئید:
کم کاری تیروئید به دلیل غده تیروئید ضعیفه که سطح هورمون تیروئید کمتری تولید می کنه که اثر منفی بر متابولیسم بدن داره.

متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب و درجه گرما بدن اثر میذاره، پس هر چیزی که بر کارکرد تیروئید اثر میذاره و باعث کم کاری تیروئید می شه به پاهای سرد میرسه.

افراد گرفتار به کم کاری تیروئید ممکنه نسبت به سرما بیشتر حساس باشن و ممکنه علائم دیگری مثل خستگی، افزایش وزن و مشکلات حافظه رو تجربه کنه.

نوروپاتی محیطی چیه؟
نوروپاتی محیطی می تونه باعث ایجاد حس سوزش، بی حسی و از دست دادن توانایی درک گرما و یا سرما شه.

پاهای سرد و درمان اون
پاهای سرد و درمان اون

درمانای خونگی پاهای سرد:
کار کردن به طور مستقیم با یک دکتر واسه تشخیص هر دلیل زمینه ای از پاهای سرد، بهترین راه واسه جلوگیری از ایجاد علائمه.

با این حال، خیلی از درمانای خونگی می تونن به گرم کردن پا و حفظ راحتی فرد کمک کنن.

حرکت:
حرکات منظم، ممکنه واسه درمان پاهای سرد مفید باشه. این موضوع با اینکه به نظر آسون می رسه اما بالا بردن و حرکت دادن یکی از آسون ترین راه ها واسه گرم کردن بدن و کمک به جریان خون در پاهاست.

مطلب مشابه :  ده روش برای تغییر از تفکر منفی به تفکر مثبت

افرادی که ساعتای طولانی پشت میز می شینن باید این حرکات رو انجام دهد.

جوراب:
استفاده از جوراب مناسب و گرم واسه افرادی که پاهای سر دارن خیلی مهمه. زمانیکه داخل منزل هستین می تونین از این جورابا استفاده کنین.

حموم پا:
یکی از سریع ترین روش ها واسه بهبود پاهای سرد قرار دادن اونا در آب گرمه. وان رو با آب گرم پر کنین و پاهای خود رو به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در اون شناور سازید. این موضوع قبل از خواب خیلی مفید هستش.افرادی که آسیب عصبی دیابتی دارن باید از آب داغ در پاهای خود خودداری کنه.

استفاده از پد گرم یا بطری آب داغ:
افرادی که به خاطر پای سرد نمی میتونن به خواب برن، می تونن از پد گرما یا بطری آب گرم زیر پای خود استفاده کنن.

چه وقتی به دکتر مراجعه کنیم؟
با اینکه داشتن پاهای سرد به طور بعضی وقتا به بعضی وقتا طبیعیه، اما مواردی هست که ممکنه لازم باشه با مراجعه به دکتر از اون مطمئن شید. هر کسی که به طور منظم یا بی هیچ دلیلی پاهایش سرد می شه، باید با دکتر خود در مورد علل احتمالی صحبت کنه. اگه پاهای سرد با نشونهای زیر همراه بود حتما با یک دکتر مشورت کنین:

کاهش وزن یا افزایش وزن
تب
درد مفاصل قابل توجه
زخما روی انگشتان یا انگشتان پا که به مدت طولانی نیاز به درمان دارن
تغییرات پوستی مثل بثورات یا پوست کلفت
اگه پا احساس سردی داخلی داشته باشه، اما با احساس پوست این سرما احساس نشه، باید به دکتر مراجعه کنین.

نتیجه گیری:
همونطور که قبلا هم گفتیم سردی پاها به طور بعضی وقتا به بعضی وقتا طبیعیه اگه نشونهای مداومی داشتید به دکتر مراجعه کنین. درمان علل زمینه ای می تونه احساس بهتری بسازه.