چرا ایرانی ها زیاد به گرجستان سفر می کنن؟!

«من به شخصه ترجیح می دادم به کشور پیشرفت یافته تری مهاجرت کنم ولی باشه با توجه به شرایط سخت اون کشورها و شرایط آسون گرجستان و احتمال پیوستنش به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ این کشور رو انتخاب کردم»؛ این جملات رو یک جوون ایرونی که به تازگی و پس از خرید یک خونه در گرجستان، به ایران بازگشته می گه.

اونم مثل خیلی از شهروندان ایرونی که با حساب و کتاب، این روزها گرجستان رو مقصد مهاجرت خود کرده ان، به امید روزهای بهتر و زندگی آروم تر این کشور کوچیک و خوش آب و هوا رو انتخاب کرده. حالا چندسالیه که با اینکه ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و امارات بازم در برنامه سفرهای دایمی ایرانیان جای دارن اما یک حریف جدی هم به این فهرست اضافه شده است.

میل سفر به گرجستان تنها به گذران روزهای تعطیلی یا عید نوروز خلاصه نمی شه و چندین هزار ایرونی حالا در شهرهای این کشور کوهستانی صاحبِ خونه و ساکن شهرهای این کشور هستن. موج سفر به گرجستان حالا از فضای مجازی و دفاتر مسافرتی و شبکه های ماهواره ای خارج شده و گروهی بی نیاز به این موسسات، خود اقدام به اخذ اقامت دایم در این کشور به روشای متفاوت می شن.

به دنبال فضای رهاتر اجتماعی
دلایل واسه انتخاب گرجستان به عنوان مقصد مهاجرت، متفاوته اما فصل مشترک سخنان خیلی از این افراد، زندگی در شرایطی با فضای باز اجتماعیه، گرچه که هزینه پایین زندگی در این کشور هم یکی دیگه از دلایل اصلی این انتخابه. «حمید»، روزنامه نگاریه که در سفر گذشته خود به گرجستان با خیلی از ایرانیان مهاجر، هم کلام شده.

تقریبا می شه با یک حقوق متوسط در ایران، در شهری مثل تفلیس هم زندگی کرد، البته اگه مجبور به پرداخت اجاره خونه نباشید.» حمید حدود یک ماه ساکن تفلیس بوده و معتقده که وضع زندگی از نظر اقتصادی واسه مردم این شهر خیلی هم آسون نیس اما چون مردم آسون گیر و آسون زیستی هستن، با همین کمه کما هم سر می کنن. اون این ضعف اقتصادی رو یکی از مهمترین دلایل گرجستان واسه جذب توریست و مهاجر می دونه.

مطلب مشابه :  مهارت در خودآگاهی

جاذبهای گردشگری گرجستان

دلایل واسه انتخاب گرجستان به عنوان مقصد مهاجرت، متفاوته

اخذ اقامت با خرید ملک
یکی از زیاد ترین راه های اخذ اقامت دایم در گرجستان واسه ایرانیان، خرید ملکه و این موضوع اون قدر افزایش یافته که همین چند هفته پیش، سفیر ایران در گرجستان در این مورد اخطار داد و گفت که «خرید ملک در گرجستان حتما تضمینی واسه اخذ اقامت دراز مدت این کشور نیس.» اما روند پذیرش این اقامت به چه شکله؟ حمید در این باره می گه: «قیمت خونه از ۲۰هزار دلار تا چند میلیون دلاره که طبق متراژ و محل فرق می کنن ولی واسه دریافت اقامت باید ارزش ملکی که خریده می شه، کمه کم ۳۵هزار دلار باشه.» روند کار هم به این صورته که با خرید ملکی با این قیمت، یک سال اقامت موقت به خریدار اعطا می شه که پس از تکرار این اقامت موقت در ۶سال، اقامت دایم واسه مهاجران فراهم می شه.

واسه بار دوم به گرجستان رفتم تا تغییرات رو ببینیم
«مرتضی» تابستون گذشته و عید امسال به گرجستان سفر کرد و حالا هدف خرید خونه در این کشور داره که بتونه در سالای آینده به اقامت دایم برسد. اون ساکن سیستان وبلوچستانه و می گه در فاصله این ۶ ماه، تغییرات زیادی رو در گرجستان و در مورد جذب توریست دیده. این جوون ۲۸ساله که در زاهدان شغل آزاد داره درباره دلیل اصلی سفر خود و نیت خرید خونه در گرجستان می گه: «سه دلیل اصلی واسه این سفرها داشتم: کم بودن هزینه – قیمت تورهای گرجستان که از ٨٠٠ تومان شروع می شه، نیاز نداشتن به ویزا و دیگه این که می دونستم گرجستان به دنبال عضویت در اتحادیه اروپاست و می خواستم ببینم یک کشور دقیقا چه تغییراتی رو در خودش صورت می ده تا به این موضوع برسد.»

اون مثل خیلی دیگه از توریستای ایرونی که به کشورهای دیگه سفر می کنن، بحث آزادیای اجتماعی رو هم مطرح می کنه: «البته مهمترین دلیل سفر به کشور خارجی به جای ایران، متفاوت بودن شرایطه. درواقع تجربه دخالت کمتر در زندگی خصوصی آدما واسه من جذابه.» مرتضی می گه هزینه زندگی در این کشور کمتر از درآمد افراده و همین موضوع اونو علاقه مند به مهاجرت کرده: «در سالای گذشته ایرونیای زیادی ساکن گرجستان شدن. کلا هزینه های زندگی به نسبت درآمد کمتره. ماشین اصلا تعرفه واردات نداره و با هزینه کم زندگی اروپایی رو تجربه می کنن. اما موضوعی که واسه من و در سفر دومم جالب بود این که طی ۶ ماه خیلی شرایط متفاوت شده بود و مشخص بود که این کشور شدیدا روی گردشگری کار می کنه.»

مطلب مشابه :  چراها

تب داغ سفر و اقامت در گرجستان بازم روبه افزایشه و به نظر نمیاد این موج در آینده هم متوقف شه و این درحالی است که مقامات داخلی همیشه افزایش سفر و مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور رو نگران کننده میدونن. دو روز پیش، رئیس بانک مرکزی گفته بود که «مسافرت به خارج از کشور در کشورمان بیشتر از حد معموله و باید متعادل شه» و این وضع نگرانی کارشناسان اقتصادی و جامعه شناسان رو به همراه داشته، اما به نظر میاد تا دلایل این مهاجرتا دیده نشه، امید به کاهش یا متعادل شدن اونا در حد یک آرزو بمونه.

جاذبهای گردشگری گرجستان
تب داغ سفر و اقامت در گرجستان بازم روبه افزایشه

شغل ایرانیان پس از مهاجرت

کار در بازار املاک و تورگردانی
آمارها نشون می ده که نزدیک به ۱۰ هزار ایرونی حالا ساکن گرجستان هستن و به نظر میاد این عدد روزبه روز درحال افزایشه. افرادی که هدف مهاجرت به این کشور دارن، همیشه با این سوال روبه رو هستن که پس از مهاجرت به چه کاری مشغول شن و مهاجران الان به چه مشغول هستن. حمید در جواب به این سوال می گه: «ایرونیای گرجستان، بیشتر به دلالی و کار فروش املاک مشغول هستن که در این بین دغل بازیای زیادی هم دیده می شه.

کار در بازار املاک و تورگردانی اما شغل شایعی در بین جامعه ایرانیان ساکن در این کشوره.» اون درباره امکان انجام کارهای دیگه هم می گه: «اگه کسی تخصص خاصی داشته باشه و به زبون گرجی یا روسی، البته علاوه بر انگلیسی تسلط داشته باشه، با توجه به جمعیت کم گرجستان و نیاز این کشور به متخصص در رشته های مختلف امکان پیداکردن کار مناسب هست.» حمید مثل تعداد دیگری از ایرانیان که با ما درباره تجربه خود از سفر و زندگی در گرجستان سخن گفتن، به امکان کلاهبرداری یا سوء استفاده بعضی افراد و شرکتا هم اشاره می کنه: «کل فرآیند خواسته اقامت بعد از خرید خونه و آزمایش ملک به وسیله کارشناسان چیزی در حدود ۲۰دقیقه زمونه که حدود ۹۰ تا ۱۵۰دلار هزینه داره ولی بعضی شرکتای ایرونی حتی تا ۵۰۰دلار از مردم واسه انجام این کار می گیرن، درحالی که هر فردی خیلی آسون و با آشنایی آسون با زبون انگلیسی می تونه خودش این کار رو بکنه، چون اپراتورهای این بخش همه به زبون انگلیسی مسلط هستن.»

مطلب مشابه :  24 قدم برای پیروزی

مهمترین دلایل مهاجرت ایرانیان به گرجستان رو به شکل خلاصه میشه در این موارد خلاصه کرد: نزدیکی ایران به گرجستان، سهولت در راه اندازی کسب وکار و راحتی قوانین، حاشیه امن سرمایه گذاری و فساد حداقلی، هم سطح بودن یا حتی کمتر بودن هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با کلانشهرهای ایران مثل تهران، وجود روابط فرهنگی و تاریخی با گرجستان، فرصتای جدید در سهولت دسترسی به بازارهای اروپا، وجود شرایط اقلیمی مناسب که همون آب و خاکه و امنیت بیشتر در بین کشورهای همسایه مثل ارمنستان، جمهوری آذربایجان و حتی ترکیه.

عموما ایرانیان پس از مهاجرت در سه زمینه وارد می شن؛ بحث اول تجارته، بخش دوم مربوط به سرمایه گذاری در مورد املاکه که عموما جذابیت داره و مورد سوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامپروریه؛ مثلا احداث گلخانه یا استخرهای پرورش ماهی یا پرورش دام و طیور.

آمار سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل، افزایش ۴۶۰ درصدی بازدید توریستای ایرونی از گرجستان رو نشون می ده. در مورد تجارت هم اینجور روندی رو شاهد هستیم، طوری که امروز تعداد ایرانیان ساکن گرجستان به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده.