چرا بعضی از افراد از موسیقی غم‌انگیز لذت می‌برند

لذت ما از موسیقی غم انگیز، یک تناقضه. ما همیشه سعی می کنیم تا در زندگی روزمره مون از غم و غصه دوری کنیم. پس، چرا در هنر، مضامینی چون از دست دادن رو جویا می شیم، چرا عمیقا از غم و غصه لذت می بریم و از اون استقبال می کنیم؟
یه سری از آدما صرفه نظر از هر گونه حالت روحی که دارن، گوش دادن به موسیقی های غم انگیز رو ترجیح میدن.

شاید شمام از این دسته افراد هستین. قطعه های سنتی و حزن انگیزی مثل «آمرزش خوانی» (Requiem) موتزارت قرن هاست که مردم رو تحت اثر قرار می ده. این موسیقی ها حس از دست دادن و غصه رو در ما تداعی می کنن.

اما لذت ما از موسیقی غم انگیز، یک تناقضه. ما همیشه سعی می کنیم تا در زندگی روزمره مون از غم و غصه دوری کنیم. پس، چرا در هنر، مضامینی چون از دست دادن رو جویا می شیم، چرا عمیقا از غم و غصه لذت می بریم و از اون استقبال می کنیم؟

این پدیده مدت هاست که محققان رو سردرگم کرده. اما اخیرا تونستیم اطلاعاتی درباره چگونگی لذت بردن از موسیقی به دست بیاریم.

در یک تحقیق جدید، محققان پی برده ان که چرا بعضیا بیشتر از بقیه از موسیقی اندوهناک لذت می برن. این طور که پیداست این موضوع به «همدلی» (empathy) مربوطه.

تحقیقات قبلا نشون داده که افرادی که از تجربه های مختلف استقبال می کنن، در «کمال موسیقیایی» امتیاز بالایی می گیرند، اما افراد سیستماتیک، یعنی کسائی که علاقه ی زیادی به الگوها، سیستم ها و قوانین دارن، معمولا موسیقی های سریع مثل راک و پانک رو ترجیح میدن.

مطلب مشابه :  موفقیت : بایدها نباید ها

اما در مورد موسیقی غمگین چه جوری؟ شک نداشته باشین هیچکی موسیقی غمگین رو دوست نداره، مگه اینکه احساسی که طی اون تجربه می شه، برخواسته از غصه ی واقعی نباشه، بلکه نسخه ای از اون باشه.

طبق، نظر سنجی های زیاد و بزرگ مقیاسی که درباره تجربه مردم هنگام گوش دادن به موسیقی غمگین انجام شده ، میدونیم که این تجربه ها عموما در سه دسته قرار می گیرند.

واسه یه سری از آدما، موسیقی احساس افسوس و از دست دادن رو عمیق تر و شدیدتر می کنه. این احساسات به تجربه ها و خاطرات شخصی در ارتباط هستن. این تجربه ها لذت بخش نیستن و هیچ توضیحی واسه اختلاف ارایه نمی دهند.

موسیقی غم انگیز در بعضی دیگه حس مالیخولیا رو برمی انگیزد؛ مثلا، احساسی که در یک روز بارانی پس از باخت تیم مورد علاقه مون تجربه می کنیم.

اما عجیب ترین نوع تجربه، حس تحت اثر قرار گرفتن و متحول شدنه. توضیح این تجربه به شکل کلمات سخت بوده، اما بیشتر وقتا عمیق و لذت بخشه. گرچه که هر کسی نمیتونه اون رو تجربه کنه. پس چه کسائی می تونن؟

منطقا، کسائی که خیلی آسون احساس همدلی می کنن، خیلی آسون هم تحت اثر قرار می گیرند.

محققان واسه آزمایش این فرضیه، روی ۱۰۲ شرکت کننده آزمایش کردن. اونا واسه این افراد موسیقی غم انگیز پخش کردن. تمرکز اونا پخش موسیقی هایی بود که افراد قبلا اونا رو نشنیده بودن.

اینطوری، هرگونه عامل خارجی که بتونه بر احساس اونا اثر بزاره، حذف می شد. یعنی، محققان می خواستن واکنش عاطفی شرکت کنندگان فقط برخواسته از موسیقی باشه و نه چیز دیگه.

مطلب مشابه :  ده روش برای تغییر از تفکر منفی به تفکر مثبت

محققان ضمنا از شنوندگان خواستن تا اطلاعاتی از خودشون بدن، مثل اینکه معمولا چقدر در نوستالژی غرق می شن و الان حالت روحی، وضعیت سلامت و کیفیت زندگی شون چطوریه. محققان سلیقه ی اونا در موسیقی رو ثبت کردن و میزان همدلی اونا رو هم سبک و سنگین کردن.

این موسیقی ها تجربیات متفاوتی رو از حس آرامش و تغییر کردن گرفته تا حس استرس و عصبی شدن رو در افراد برانگیختند. شرکت کنندگانی که تحت اثر قرار گرفته بودن تجربه حس عمیق و لذت بخش و ضمنا احساس اندوه رو گزارش دادن.

محققان پی بردن کسائی که از اون قطعه های اندوهگین موسیقی لذت بردن و تحت اثر قرار گرفتن، امتیاز بالایی در همدلی گرفتن. برعکس اونم اتفاق افتاد. کسائی که همدلی پایینی داشتن، از این نوع موسیقی لذت نبردند.

علاوه بر این، یافته های محققان نشون می ده که نه که همدلی بالا در لذت بردن افراد از موسیقی غمناک اثر داشت، بلکه این افراد قادر هستن خودشون رو کنترل و فاصله شون رو از این مراحل حفظ کنن.

فهم تغییر های عاطفی به دلیل موسیقی غم انگیز شک نداشته باشین می تونه به ما کمک کنه تا بتونیم با استفاده از موسیقی به کسائی که از مشکلات عاطفی رنج می برن، کمک کنیم.