کاربردی ترین و آسون ترین روش های شاد بودن

شادی و خوشبختی چیزیه که همه ما واسه رسیدن به اون سعی می کنیم، خوشبختی ممکنه داشتن یک شغل جدید، خریدن خونه ی جدید و یا پاس کرن یک چک باشه.

اما با این حال همونجوریکه دکتر رابرت پاتنام از دانشگاه هاروارد اشاره میکنه:

پول فقط می تونه شما رو خوشحال کنه نه خوشبخت

چه جوری میتونیم همیشه خوشحال باشیم و خوشحال و سرزنده زندگی کنیم؟ در این پست روشای علمی ثابت شده واسه اینکه خوشحال باشیم و خوشحال زندگی کنیم رو ارائه کردیم، این روش ها به اندازه ای آسون هستن که شاید تا به حال به ذهن شما نرسیده باشن.

چجوری خوشحال و خوشبخت زندگی کنیم؟
1. ورزش کنین
تحقیقات نشون داده که تمرینات ورزشی نه تنها واسه تناسب اندام مفید هستن بلکه باعث آزاد شدن اندورفین در بدن می شن که می تونه باعث تغییر اخلاق شما شده و شما رو خوشحال تر و سرحال تر می کنه.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه تورنتو نشون داده که ورزش می تونه باعث درمان افسردگی شه. در یک آزمایش سه گروه از آدما که دچار افسردگی بودن انتخاب شدن؛

به گروه اول داروی ضد افسردگی داده شد، به گروه دوم مصرف داروی ضد افسردگی در کنار ورزش پیشنهاد شد و گروه سوم واسه درمان افسردگی ورزش می کردن، پس از شش ماه فقط گروه اول دچار افسردگی شدن و گروه دوم و سوم بازگشت افسردگی در اونا دیده نشد.

2. مثبت فکر کنین
شادی پیش زمینه موفقیته – شون آچور

همه ما می دونیم که تفکر مثبت می تونه تا 10 درصد عوامل استرس زا، نگرانیا، شرایط اقتصادی و روابط رو بهبود بخشد، 90٪ باقی مونده به این بستگی داره که شما چجوری دنیا دور خود رو پردازش می کنین.

تفکر مثبت سطح انرژی، خلاقیت و استفاده رو تا 30٪ افزایش میده، محققین تفکر مثبت رو عامل طول عمر، درمان بیماریا، سلامت جسمی و تحمل شرایط سخت می دونه.

3. افکار منفی خود رو حذف کنین
بعضی از مردم در افکار منفی خود غرق می شن و واسه خلاص شدن از اونا با مشکلات جدی روبرو می شن، یک مطالعه دانشگاهی در مادرید نشون داد که نوشتن افکار منفی روی یک کاغذ و بعد از بین بردن اونا روشی موثر واسه خلاص شدن از افکار منفیه.

4. چیزایی که واسه اونا سپاسگزارید رو روی کاغذ بنویسید
احساس و فکر کردن در مورد چیزایی که انگیزه ی شما واسه بیدار شدن هستن راهی عالی واسه شادی بیشتر در زندگی بوده و از افسردگی و ترس جلوگیری می کنه.

مهم نیس که کجا هستن و یا چه کاری انجام می دن، افراد خوشبخت که زندگی شادی دارن همیشه چیزی واسه سپاسگزاری پیدا می کنن، سعی کنین که هر شب سه چیز رو واسه سپاسگزاری پیدا کنین و اونا رو یادداشت کنین.

واسه چیزی که داری خوشحال باش و واسه چیزی که می خواهی اشتیاق – آلن کوهن

5. مدیتیشن انجام بدین
تمرینات مدیتیشن به یکی از روشای محبوب در بین روان شناسان واسه درمان افسردگی و خوشحال زندگی کردن تبدیل شده، هنگامی که به طور منظم مراقبه ی ذهنی انجام می دید خوش اخلاق تر می شید، استرس شما کاهش پیدا میکنه و پس زندگی شادتری دارین.

6. خواب کافی داشته باشین
وقتی خواب کافی نداشته باشین، بیشتر سراغ افکار منفی می روید، محققان پس از چندین آزمایش به این نتیجه رسیدن که نداشتن خواب کافی باعث مشکل در بخشی از مغز که افکار مثبت رو پردازش می کنه، شده و پس فرد بیشتر دچار افکار منفی می شه.

خواب کم فرآیند شناختی ما رو کاهش داده و خطر افسردگی رو افزایش میده، سعی کنین هر شب 30 دقیقه زودتر بخوابید تا صبحا زودتر از خواب بیدار شید.

7. زمانی رو واسه کمک به بقیه اختصاص بدین
محققان دریافتند زمانی که افراد به بقیه کمک می کنن بیشتر احساس شادی دارن تا زمانی که واسه خود بهترین ماشین یا بهترین تلویزیون و لباسا رو می خرند. یک مطالعه در سال 2008 نشون داد که بخشیدن پول به بقیه، شما رو خوشحال تر و خوشبخت تر می کنه.

خوشبختی به کسائی روی می آورد که واسه خوشبخت کردن بقیه می کوشند. – آندره توریه

8. روی نقاط قوت خود تمرکز کنین
باید قبول کنین که ممکنه به عنوان یک آدم نقصایی داشته باشین، هر شخصی با پیدا کردن نقاط قوت خود و تقویت اونا می تونه بهتر و خوشحال تر زندگی کنه.

9. بیشتر بخندین
اگه احساس می کنین یک روز سخت داشتید و خسته هستین سعی کنین بیشتر بخندین، تحقیقات روانشناسی نشون داده که حتی اگه ادای لبخند زدن رو هم در بیارین می تونه باعث خوشحال تر شدن شما شه.

دانشمندان هنوز نمی دونن که چرا ادای خندیدن می تونه شما رو خوشحال کنه اما مثل اینکه که لبخند زدن جریان خون بیشتری رو به لوبای جلویی مغز هدایت می کنه که به نوبه خود باعث آزاد شدن دوپامین شده و شما رو خوشحال می کنه.

مطلب مشابه :  چرا بعضی از افراد از موسیقی غم‌انگیز لذت می‌برند

واسه بیشتر خندیدن می تونین یک فیلم کمدی ببینین، خندیدن استرس رو ازتون دور می کنه.

10. اشتباهات خود رو قبول کنین
بهتره قبول کنین که شما آدم هستین و آدم هم جایز الخطاست، با پذیرش اشتباهات خود می تونین خودتون رو ببخشین و بیشتر دوست داشته باشین.

هنگامی که خودتون رو دوست داشته باشین می تونین خوشحال باشین و زندگی شادی داشته باشین.

11. یاد بگیرین نه بگید
اگه از اون دسته افرادی هستین که قدرت نه گفتن ندارین و به همه چیز بله می گین بهتره بدونین که این عمل استرس بیشتری رو واسه شما داره و باعث می شه که زمان کمتری رو واسه خودتون و منافع خودتون صرف کنین.

12. وقت بیشتری رو در طبیعت سپری کنین
محققان دانشگاه اسکس می گن زمانی رو که در طبیعت سبز می گذرانید حتی اگه پنج دقیقه باشه، می تونه باعث بهتر شدن روحیه و افزایش عزت نفس شما شه.

یک مطالعه نشون داده که پیاده روی کوتاه مدت در طبیعت یا حیاط خونه می تونه به بهتر شدن اخلاق شما و کاهش استرس کمک کنه.

13. بقیه رو ببخشین
بخشش معنیش این نیس که چیزی که اتفاق افتاده درسته فقط به این معنیه که شما دیگه نمی خواهید درد به دلیل اونو تحمل کنین.

هنگامی که ما از دست کسی عصبانی باشیم همیشه با خشم و کینه رفتار می کنیم و این باعث می شه که نتونیم خوشحال باشیم و خوشحال تر زندگی کنیم.

14. چیزهای جدید رو امتحان کنین
بیشتر مردم از اینکه چیزای جدید رو امتحان کنن می ترسن اما تحقیقات روانشناسی نشون داده که افرادی که در تجربه های جورواجور شرکت می کنن و خود رو به رقابت میکشن احساسات مثبت تری دارن و خوشحال تر زندگی می کنن.

دکتر الکس لیکرمان می گه که انجام دادن کارای جدید نیازمند شجاعته و شرایطی رو واسه شما فراهم می کنه که از چیزای جدید لذت ببرین بی اینکه خسته شید.

15. هر روز در آینه نگاه کنین و بگید: من عاشقت هستم
شاید با خود فکر می کنین که من به اندازه کافی خوب نیستم، به اندازه کافی موفق نیستم، به اندازه کافی جذاب نیستم و به اندازه کافی توانایی ندارم همه اینا از نبود عشق کافی در زندگی ناشی می شن.

حقیقت اینه که مهم نیس که کی هستین و چه چیزی در زندگی شما اتفاق افتاده، هر روز صبح که از خواب بیدار می شید در آینه نگاه کنین و بگید من عاشقت هستم، این روش عزت نفس شما رو تقویت کرده و باعث می شه که خوشحال تر زندگی کنین.

16. با حیوانات خونگی خود بازی کنین
بازی کردن با حیوانات خونگی مثل سگ و گربه باعث آزاد شدن اکسیتوسین در مغز شما شده و باعث احساس خوشبختی و شادی در زندگی می شه.

17. با مادر خود در رابطه باشین
تحقیقات نشون داده که شنیدن صدای مادر می تونه به کاهش استرس کمک کنه و باعث می شه که شما زندگی شادتری داشته باشین.

18. موسیقی گوش کنین
تحقیقات نشون میده که گوش دادن به موسیقی اخلاق شما رو بهبود بخشیده و به شما کمک می کنه که مثبت تر فکر کنین و زندگی شادتری داشته باشین.

تحقیقات نشون میده که گوش دادن به موسیقی غمگین می تونه باعث افزایش احساسات مثبت در افرد شه.

19. با افراد خوشحال رفت و اومد کنین
شادی واقعا مسریه، تحقیقات نشون میده که زمانی که افراد بیشتر با دوستون خوشحال خود زمان می گذرانند خوشحال تر و خوشحال تر می شن.

20. واسه تعطیلات برنامه ریزی کنین
نیویورک تایمز گزارش داده که برنامه ریزی واسه تعطیلات هم می تونه شما رو خوشحال کنه.

21. آشپزی کنین
محققان می گن روشای خلاقانه و کوچیک مثل آشپزی کردن باعث خوشحال تر شدن افراد می شه شما می تونین زمانی رو به پختن یک غذای خوشمزه واسه اعضای خونواده اختصاص بدین.

22. دوستون جدید پیدا کنین
تحقیقات نشون میده که دوستون زیاد داشتن شادی و رفاه ما رو افزایش میده، واسه اینکه دوستون جدید پیدا کنین می تونین در یک باشگاه ثبت نام کنین و یا با همکاران خود وقت بیشتری سپری کنین.

23. دوش آب گرم بگیرین
تحقیقات نشون میده که دوش آب گرم باعث افزایش احساس شادی در افراد می شه.

24. گریه کنین
تحقیقات نشون میده که گریه کردن می تونه باعث بهتر شدن اخلاق و باعث افزایش احساس شادی شه.

25. گلا رو ببویید
یک مطالعه در مورد چگونگی اثر بوییدن گل روی خوشحال بودن نشون داده که شرکت کنندگان در اتاق عطر گل، سه برابر بیشتر از آدما دیگه خوشحال بودن.

مطلب مشابه :  چراها

26. رابطه جنسی داشته باشین
تحقیقات نشون میده که داشتن رابطه جنسی می تونه استرس رو کاهش داده و باعث احساس شادی در افراد می شه.

27. موفقیتای کوچیک رو جشن بگیرین
تحقیقات نشون داده زمانیکه موفقیتای کوچیک و بی اهمیت رو جشن می گیرین روحیه شما تقویت شده و بیشتر احساس شادی در زندگی دارین.

موفقیت کلید شادمانی نیس، شادمانی کلید موفقیته، اگه عاشق کاری که انجام میدید باشین، موفق می شید. – آلبرت شوایتزر

28. خاطرات خوشحال خود رو فراموش نکنین
تحقیقات نشون میده یادآوری خاطرات خوشحال قدیمی می تونه باعث افزایش احساس شادی در افراد شه.

29. شنونده ی خوبی باشین
محققان می گن افرادی که بیشتر شنونده هستن تا گوینده زندگی شادتری دارن. اپیکتتوس می گه : ما دو گوش داریم و یک دهن پس باید دو برابر گوش کنیم.

30. عکس سلفی بگیرین
یک مطالعه در سال 2016 نشون میده که سلفی گرفتن اعتماد به نفس افراد رو افزایش میده و اونا رو خوشحال تر و خوشحال تر می کنه.

31. انتظارات خود رو پایین بیارین
اگه توقع زیاد از خودتون و بقیه داشته باشین ممکنه نرسیدن به اونا باعث نا امیدی شما شه، انتظارات خود رو کم کنین تا زندگی شادتری داشته باشین.

چجوری همیشه بخندیم؟
یک راه آسون واسه داشتن یک زندگی خوشحال تر و خوشبخت تر اینه که بیشتر بخندین.

خنده یک جواب فیزیولوژیکیه که شامل اعمال ریتمیک و غیر ارادیه و نشون دهنده لذت و شادیه، تحقیقات زیادی نشون میده که خنده اثرات مثبتی بر سلامت جسمی و روانی افراد داره.

چجوری همیشه بخندیم؟
چجوری همیشه بخندیم؟
امتیازات و فواید خنده چیه؟
خنده باعث می شه که بدن شما اکسیژن بیشتری دریافت کنه
خنده هورمونای استرس مثل کورتیزول و آدرنالین در بدن رو کاهش میده و پس باعث کاهش مریضی می شه
خنده، سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه
هنگامی که ما می خندیم هورمونا و مواد شیمیایی مثل آندورفینا رو آزاد می کنیم که اثرات مثبت بر سیستم بدن ما دارن
یک دقیقه خندیدن به اندازه 6 تا 10 دقیقه دویدن روی تردمیل انرژی مصرف می کنه
خنده واسه قلب خوبه و گردش خون رو بهتر کنه
خنده می تونه درد رو کاهش بده و به روند بهبود مریضی کمک کنه
خنده هضم غذا رو بهتر کنه و بیماریای گوارشی رو درمان می کنه
چجوری بیشتر بخندیم؟
1. تصمیم بگیرین که بیشتر بخندین
مثل زمانی که واسه سالم غذاخوردن و نوشیدن آب بیشتر برنامه ریزی می کنین تصمیم بگیرین که بیشتر بخندین و با خودتون بگید: من تصمیم می گیرم بیشتر بخندم.

هر روز کمه کم یه بار بخندین و حتی برنامه ریزی کنین که در محل کار زمانایی که به استراحت اختصاص دادین رو بخندین.

2. همیشه لبخند بزنین
تحقیقات نشون داده که لبخند زدن مثل خندیدن امتیازات زیادی داره، هنگامی که شما لبخند می زنید بدن فکر می کنه که شما در حال خندیدن هستین و پس شما خوشحال تر می شید.

می تونین یک دلیل واسه اینکه به شما یادآوری کنه لبخند بزنین واسه خود در نظر بگیرین مثلا هر وقت می خواین چای یا قهوه بخورین لبخند بزنین.

از این به بعد سعی کنین در برخورد با افراد لبخند بزنین تا هم قشنگ تر به نظر برسین و هم خوشحال تر شید.

اگه مردم بتونن فقط کمی بیشتر همدیگه رو دوست داشته باشن، می تونن خیلی خوشحال باشن. امیل زولا

3. نگران صدای خنده خود نباشید
در جمع خونواده در بین دوستون خود از خندیدن با صدای بلند خجالت نکشید، اگه دوستانی دارین که شما رو واسه صدای خنده تون سرزنش می کنن پس دوستون جدید پیدا کنین.

4. جوک، لطیفه و کتابای خنده دار بخونین
بیشتر به ما پیشنهاد می شه که اگه می خواین بیشتر بخندین بهتره جوک، لطیفه و کتابای طنز و خنده دار رو بخونین.

5. کمدینا رو دنبال کنین
کمدین مورد علاقه خود رو انتخاب کنین و برنامه های طنز اونو از راه شبکه های اجتماعی دنبال کنین.

6. برنامه طنز تلویزیونی رو دنبال کنین
نمی خوام به شما بگم که تلویزیون تماشا کنین اما می تونین زمانایی رو به تماشای برنامه طنز مورد علاقه خود در تلویزیون اختصاص بدین.

تماشای فیلما و برنامه های تلویزیونی خنده دار می تونه واسه درمان افسردگی و درمان بیماریا مفید باشه.
مثلا کامل و جری خیلی خنده داره، یک کاسه پاپ کورن آماده کنین و به یاد کودکی به تماشای این سریال قشنگ و خنده دار بشینین.

صداهای معجزه گر: به ترانها و سرودهای خوشحال و زیبایی گوش بدین که می تونن به شما حس بهتری بدن.
بنویسید: هر روز سه چیز مثبت و خوبی که در زندگی دارین رو در کاغد نوشته و به اون فکر کنین. این باعث می شه حس شکرگذاری و شادی بیشتری به شما دست بده.
از خونه بیرون برید: حتی چند دقیقه بیرون رفتن و قرا رگرفتن در هوای تازه به شما حس بهتری میده.
پیاده روی: پیاده روی پمپاژ خون به قلب رو بهبود داده و استرس رو کم می کنه. کمه کم ۲۰ دقیقه پیاده روی در روز می تونه تاثیرات مثبی روی اخلاق شما داشته باشه.
کار مفیدی انجام بدین: واسه ارزشا یا علاقه مندی هاتون قدم وردارین. مثلا واسه مدرسه تون یک کار مفید انجام بدین یا به حیوانات بی پناهی که به اونا علاقه دارین کمک کنین. این کار احساس خوبی به شما میده و به خوشحال تر بودن تون کمک می کنه.
غذای خوب: مواد مغذی سالم مثل میوه، سبزیجات و غذاهای پر پروتئین احساس بهتری در شما ایجاد می کنن.
به خود توجه کنین: در آینه به خودتون نگاه کنین و با خود بگید که تو زیبایی و لایق بهتریا هستی.
کارهای عقب افتاده رو سر و سامان بدین: اگه حجم زیادی از کارا و مشغله هاتون روی هم جمع شده و شما رو عاصی می کنه واسه اونا قدمی وردارین و به فکر سر و سامان دادن به اونا باشین. بعد از اینکه حتی بخش کوچیکی از کارا منظم شدن حس بهتری دارین.
تشکر کنین: تشکر یک عمل مثبت واسه شما و طرف مقابل تونه. این کار به خود شما حس خوبی میده.
یادگیری: سعی کنین ذهن پویا و فعالی داشته باشین. اگه کاری یا چیزی نظرتون رو جلب می کنه و حس می کنین یاد گرفتن اون حس خوبی به شما میده. حتی با تماشای یک کلیپ از یوتیوپ یا خوندن یک مطلب به دنبال یادگیری اون باشین.
شنونده خوبی باشین: صداها رو نشنوید تا بتونین حرف خودتون رو بزنین بلکه تا بتونین گوش بدین. شنونده خوب بودن یک مهارته و شک نداشته باشین کسب اون حس خوبی به شما میده.
آزاد کنین! : می تونین شادی رو تنها با آزاد کردن چیزهای منفی دور تون دوباره در آغوش بگیرین.
صاف راه برید: قامت خمیده نشونه ضعف و خستگیه. قامت تون رو راست کنین و مثل یک رئیس راه برید.
چیز جدیدی رو امتحان کنین: کمی از روال عادی و روتین خود فاصله گرفته و تنوع رو تجربه کنین. این کار به خوشحال تر بودنتون کمک می کنه.
پول خرج کنین: از پول تون واسه داشتن احساس خوب کمک بگیرین. می تونین به کسی کمک کنین یا واسه خودتون یک هدیه بخرین.
با دوستون تون وقت بگذرانید: بودن با دوستون احساس خوبی به شما داده و کمی از نگرانی هاتون دورتون می کنه.
برنامه ریزی کنین: واسه خودتون اهداف کوتاه مدت داشته باشین. حتی برنامه داشتن واسه قهوه خوردن با یک دوست شما رو خوشحال تر می کنه.
کمک به بقیه: کمک کردن به بقیه و انجام کاری واسه کسی گرچه کوچیک، پاداش خوبی واسه تون داره و اونم احساس خوبیه که در شما ایجاد شده و توانایی خوشحال تر بودن تونه.
مقایسه خودتون با بقیه رو کنار بذارین: مردم عادت دارن خودشون رو با بقیه و زندگی شون رو با زندگی افراد دیگه مقایسه کنن. این روند احساس خوبی به شما نمی ده چون که شک نداشته باشین بقیه بهترینای خود رو واسه نمایش دادن کنار می ذارن. پس باطن زندگیتون رو با ظاهر زندگی بقیه قیاس نکنین.
لبخند بزنین: در یک مطالعه تحقیقاتی مشخص شد که افرادی که لبخند می زنن استرس کمتری داشته و زودتر می تونن ضربان قلب شون رو متعادل کنن. حتی لبخند مصنوعی هم اینجور تاثیری در شما داره.
رنگ درمانی: زمانی که احساس خوبی ندارین از رنگایی که اثر خوبی در روحیه تون دارن و یا تنها به اونا علاقه دارین در پیش چشم تون بهره ببرین. می تونین تنها یک گل به رنگ مورد علاقه تون در گلدان روی میزتون قرار بدین.
از خودتون پذیرایی کنین: بعضی وقتا تنها نیاز به کمی استراحت و توجه دارین. خودتون نیازتون رو رفع کنین.
خوندن مطالب: خوندن چیزی که به اون علاقه دارین می تونه به شما حس بهتری بده.
فیلمای دیدنی: بعضی وقتا چشم هاتون دریچه ای واسه خوشحال تر کردن شمان. دیدین یک توله سگ ناز در اینستاگرام یا انجام یک حرکت ورزشی قشنگ می تونه احساس خوبی به شما دبهد.
مثبت فکر کنین: مهم نیس چقدر روز سختی داشتید، تنها کافیه سپاسگذار بوده و مثبت فکر کنین. مثلا واسه داشتن آب گرم در یک روز سرد خوشحال باشین و اونو یک خوش شانسی واسه خودتون بدونین. همونطور که اگه آب تون واسه حموم در یک روز سرد زمستونی یخ می کرد قر می زنید و خود رو بدشانس می دونستید.

مطلب مشابه :  چراهای جالب