می 6, 2021

آموزش مهارت های زندگی در بین برنامه های کودک تلویزیون- قسمت ۱۹

1 min read
سوال مورد سنجش مهارتهای موردنظر

خودآگاهی

آگاهی از نقاط قوت
آگاهی از نقاط ضعف
تصویر خود واقع بینانه
آگاهی از حقوق و مسئولیت ها
توضیح ارزشها
انگیزش برای شناخت

سوال۶: با توجه به متن نمایش برنامه کودک عمو پورنگ “سلطان با حالت گریه و زاری به سوی عمو پورنگ می آید، عمو از او علت گریه اش را می پرسد و او می گوید در حین ساختن میز و صندلی برای عموپورنگ اشتباهی روی انگشتش زده است، عمو از او خواست قبل از انجام هر کاری ، از توانایی های خودش آگاه باشد و وقتی کاری بلد نیست آن را انجام ندهد” ، این نمایش تا چه اندازه برای آموزش مهارت خودآگاهی به کودکان موثر بوده است؟ (آموزش مهارت خودآگاهی به کودکان)

همدلی

علاقه داشتن به دیگران
تحمل افراد مختلف
رفتار بین فردی همراه با پرخاشگری کمتر
دوست داشتنی تر شدن (دوستیابی)
احترام قائل شدن برای دیگران

سوال ۷: ” پهلوون ، نگران کلاغ و خانواده اش است که در حیاط منزلش زندگی می کند، بخاطر اینکه بچه کلاغ بیمار است، عمو پورنگ از او می خواهد تا بچه کلاغ را پیش دامپزشک ببرد، اینطوری اونا می فهمن که تو به فکرشون هستی و اونارو دوست داری، همدلی یعنی اینکه دلت برای دیگران بتپد” این نمایش و صحبت بین عموپورنگ و پهلوون چقدر توانسته است کودکان را با مهارت همدلی و فکر کردن با دیگران آشنا کند؟ (آموزش مهارت همدلی به کودکان)
(ادامه جدول در صفحه بعد)

ارتباط موثر

ارتباط کلامی و غیرکلامی موثر
ابراز وجود
مذاکره
امتناع
غلبه بر خجالت
گوش دادن

سوال ۱۳: در یک آیتم از برنامه رنگین کمان پنگول در گوشه ای تنها نشسته است و غصه می خورد خاله نزدیک او می شود، علت ناراحتی اش را می پرسد ، پنگول می گوید که دوستی ندارد و با هر کسی که دوست می شود زود ارتباطش را با او قطع می کنند و نمی تواند دوستی داشته باشد، نیما و خاله بعد از شنیدن حرفهای پنگول او را راهنمایی می کنندکه برای نگه داشتن دوست باید با او حرف زد، ‌به حرفهای او باید گوش داد، برای بیان احساسات و حرفها نباید خجالت کشید، باید به نظرات و حرف های او احترام گذاشت. آیا این صحبت ها و راهنمایی های خاله و نیما به پنگول در رابطه با دوست چقدر در دوست یابی و ارتباط موثر کودکان تاثیر داشته است؟ (آموزش مهارت ارتباط با دیگران و دوست یابی به کودکان)

تصمیم گیری

تصمیم گیری فعالانه بر مبنای آگاهی از حقایق کارهایی که می توان انجام داد که انتخاب را تحت تأثیر قرار دهد.
تصمیم گیری بر مبنای ارزیابی دقیق موقعیت ها
تعیین اهداف واقع بینانه
برنامه ریزی و پذیرش مسئولیت اعمال خود
آمادگی برای تغییر دادن تصمیم ها برای انطباق با موقعیت های جدید

در برنامه کودک رنگین کمان “دایی در حالیکه یک جعبه بزرگ در دست دارد وارد صحنه می شود او به خاله نرگس می گوید تولد دوستش دعوت شده است و با اینکه خیلی لباس دارد نمی تواند تصمیم بگیرد کدام لباس را بپوشد از طرفی هم پنگول ، چرا و چیه به اون گفته اند که برود لباس جدید ی بخرد، ولی خاله به او میگوید که از بین لباس های که یکی را انتخاب کند” این قسمت از نمایش در این برنامه چقدر توانسته است در آموزش تصمیم گیری به کودکان موفق باشد و تاثیر آن چقدر بوده است؟ (آموزش مهارت تصمیم گیری به کودکان)

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  jemo.ir  مراجعه نمایید.
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.